Contact
I. NASZE GLINIANKI
„Nasze Glinianki” to prawie 30 hektarowy akwen z urozmaiconą linią brzegową składający się z 4 zbiorników. Woda jest własnością Miasta a gospodaruje nią nasze Koło Wędkarskie nr 23. Zbiorniki te powstały na wskutek wydobywania gliny, dla okolicznych cegielni, których w najbliższej okolicy jest bez liku. Najstarszy zbiornik tzw. "Stare Glinianki" powstał jeszcze przed II Wojna Światową a pozostałe 3 to już historia powojenna.
Zbiornik odgrodzony jest z jednej strony Osiedlem Wolność i Przemysłowa a z drugiej leży równolegle do torów kolejowych, w kierunku do Wołomina. Stanowi je kompleks większych i mniejszych zbiorników, podzielonych groblami, ale mających ze sobą połączenie. Średnia głębokość to około 2 m, oczywiście są i 3,5 metrowe dołki. Brzegi są w połowie porośnięte trzciną, strona od torów kolejowych jest dostępna dla wędkarzy na całej swojej długości. Dno zbiornika jest dosyć mocno zamulone, co stwarza doskonałe warunki bytowania dla wzdręgi, karpi, amurów, linów, karasi no i w związku z tym dla szczupaka. Wiadomo, jest też tam miejsce dla wszędobylskiej płoci, która osiąga dość pokaźne rozmiary, i grubego okonia.
Zielonkowskie Glinianki jak już pisaliśmy wcześniej można podzielić na "stare" i "nowe". Teraz czas na parę sów o „nowych”.
Całkiem takie nowe to one nie są, ale jedno jest pewne – młodsze od tych "przy torach".
Nowe Glinianki stanowią kompleks dwóch zbiorników o areale (szacunkowo) 15 ha, połączonych ze sobą małym kanałem. Pierwszy z nich potocznie nazywany jest stawem "z wyspą" a drugi „kwadratem”. Ten pierwszy ma zdecydowanie najbardziej urozmaiconą linie brzegową, którą uatrakcyjniają jeszcze, czasem wystające nad wodę, a czasem zatopione - groble, no i oczywiście jak wspominaliśmy wcześniej - ma wyspę. Woda ma przepiękny seledynowy kolor, zawdzięcza ona swoją barwę, wiadomo - glinianemu podłożu. Z jednej strony zbiornik posiada ładne płaskie plaże, latem zarezerwowane dla opalających się, z drugiej zaś strony urwisty brzeg, różnica wzniesień pomiędzy taflą wody a lądem osiąga nawet trzy metry.
Zdecydowanie większy areał, urozmaicone podłoże i dużo mniejsze zeutrofizowanie wody, powodują, że pojawiają się tu nowe gatunki ryb, których nie ma na starych gliniankach.
Na tą chwilę kończymy opis łowiska, którym się opiekujemy. Zmysłem naszym jest aby tekst ten się rozrastał w miarę jak będziemy poznawać nasz akwen.